الهام زرتابی

دوستدار محیط زیست

'گزارش بازديد از كمپوست ( دستگاه مهرجورا )

 

ماشین تبدیل کننده زباله تر به کود آلی ( مهرجورا )

 

دستگاه ساخت سوئد است و در آمل مونتاژ می شود.
دستگاه از 2 تا محفظه تشکیل شده و یک دریچه بین دو محفظه وجود دارد و دارای ورودی و دریچه هوادهی می باشد و سیستم ، هوازی است واکسیژن را از طریق دریچه ها وارد می کنیم ، دریچه ورودی زباله مثل یک میکسرمی باشد ، که زباله های تر را داخل آن می ریزیم و به محض اینکه در مخزن ورودی را می بندیم به صورت اتوماتیک خاک اره اضافه می شود واگر اتوماتیک نباشد این کار به صورت دستی هم امکانپذیر می باشد.
کار خاک اره این است که تعادل ازت به کربن را تنظیم می کند و باعث می شود که دیگر بو ندهد و یک مقدار هم از شیرابه می کاهد. و علت اصلی اینکه شیرابه نمی اندازد این است که در این محفظه تا 45 تا 65 درجه حرارت ایجاد می شود و بخار می کند و در اثر بخاری که می کند و فن بخار را می کشد و میبرد بالا و در نتیجه نمی گذارد که شیرابه تولید شود.
زباله ها 2 هفته در مخزن اول فرآوری می شود و بعد از 2 هفته دریچه بین این 2 تا مخزن به صورت مکانیکی باز می شود و با فرمانی که به دستگاه می دهیم منتقل می شود به مخزن دوم و 2 هفته هم درمخزن دوم باقی می ماند که کاملاً عمل بیاید و هر نیم ساعت مخزن اول یک دور می چرخد و هر 40 دقیقه مخزن دوم یک بار می چرخد و ظرفیت دستگاه حداقل روزی 50 کیلو یعنی 100 لیتر و برای 80 تا 100 خانوار سوئدی این دستگاه طراحی شده است و سوئد مشکلاتی مثل رطوبت و حجم زیاد زباله را ندارد.
بار اول بعد از یک ماه خروجی می دهد یعنی کود حاصل می شود و برای دفعات بعدی هر 2 هفته یکبار خروجی داریم.
35 تا 50 درصد از زباله ای که وارد دستگاه می شود تبدیل به کود می شود و به خاطر دانسیته خود زباله ، در تابستان رطوبت بسیار بالا است.
یک موتور 5/3 قوه اسب در سمت ورودی و 5/1 قوه اسب در سمت خروجی وجود دارد.
این دستگاه را 29 میلیون تومان به شهرداری فروختخ اند.
میزان هوادهی باید تقریباً 2/1 تا 5/1 متربرثانیه باشد.
مصرف انرژی این دستگاه از یک تلویزیون هم کمتر است و فن آن 60 واتی است و برق آن سه فاز است.
و این کود برای گل ، گلخانه و کشاورزی استفاده می شود و رطویت آن باید بین 20 تا 25 درجه باشد و به صورت قهوه ای تیره درمی آید و مثل چای کله مورچه ای می شود و هم چنین درجه حرارت آن هم باید بین 20 تا 25 درجه باشد.
زباله تولیدی برای هر نفر 300 تا 350 گرم است و کل زباله تولیدی به 50 کیلو هم نمی رسد و در مورد 60 خانوار 30 تا 35 کیلو است.
کود حاصله را طی فرآیندهایی تبدیل به کود مایع می کنند.
کود حاصل به علت بالا بودن مواد آلیش برای کشاورزی مناسب نیست و باید به میزان 3 تا 4 برابر به این کود خاک اضافه کرد و بعد مورد استفاده قرار داد.

توضیحی مختصر در مورد دستگاه مهرجورا :

مجهز به سیستم آسیاب برای خرد کردن زباله های تر.
دارای همزن های قوی و سیستم تهویه اتوماتیک برای تضمین کود با کیفیت به روش هوازی.
مجهز به سیستم هوشمند برای تنظیم خاک اره مورد نیاز.
دارای دو مخزن مجزا و قابل کنترل با سیستم هوشمند برای فرآوری بهداشتی و طبیعی کود آلی.

مشخصات فنی :

ابعاد : طول 3 متر ، عرض 25/1 متر و ارتفاع 50/1 متر
ظرفیت :
ورودی : 2800 لیتر در ماه
خروجی : 1200-900 کیلوگرم در ماه
انرژی مورد نیاز : برق سه فاز 16 آمپر
تهویه : مجهز سیستم هوادهی اتوماتیک
جنس : استیل ضدزنگ و پلی اتیلن

بهداشت محیط

فاقد بو ، شیرابه ، صدا و هرگونه آلایندگی زیست محیطی است. کمپوست حاصله دارای 20 تا 39 درصد رطوبت بوده و قابل استفاده در فضای سبز ، مزارع ، گلخانه و ... می باشد.

کیفیت

این ماشین دارای قابلیت برنامه ریزی بوده و با شرایط مختلف جوی سازگار می باشد. بدنه آن از استیل ضدزنگ ساخته شده و تمام قطعات آن قابل تعمیر یا تعویض بوده و عمر مفید آن بسیار زیاد است.

مراحل انجام كار

فرآیند تبدیل زباله های تر به کود آلی در چهار مرحله زیر انجام می شود :
1 ) ورود زباله و خرد کردن آن
2 ) فرآوری کمپوست ( مخرن اول )
3 ) عمل آوری کمپوست ( مخزن دوم )
4 ) تخلیه

طراحی

دارای طراحی زیبا و ساده با محفظه های جداگانه و دریچه های بازرسی ، مجرای ورودی مناسب.منطبق با موازین بهداشتی و زیست محیطی براساس استانداردهای اروپا طراحی شده است. اندازه و قسمتهای مختلف این ماشین با آخرین یافته ها و روش های علمی و فن آوری روز دنیا محاسبه شده است.

ایمنی

برای حفظ سلامتی و ایمنی کاربر ، فقط زمانی شروع به کار می کند که تمام درهای ماشین بسته شده باشد.

موارد استفاده

این ماشین می تواند در اماکن و مجتمع های مسکونی ، شهرک ها ، پارک ها ، سواحل دریا ، رستوران ها ، هتل ها ، روستاها و محل هایی که زباله های تر و خشک از مبدأ تفکیک می شوند ، مورد استفاده قرار گیرد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۸ساعت 23:12  توسط الهام   |